راهنمای خرید دوربین مدار بسته برای آپارتمان های مسکونی

امروزه روز با پیشرفت تکنولوژی دوربین مدار بسته و توسعه تکنولوژی های هوشمند ارزان قیمت، اکثر مالکان ساختمانی به فکر استفاده از دوربین های مدار بسته در ساختمان های خود افتاده اند. برخی از مهمترین نگرانی هایی که آنها را به فکر استفاده از دوربین می اندازد عبارتند از: پوشش مبادی ورودی و خروجی ساختمان جهت مشاهده افراد مشکوک و همسایه ها، پوشش فضای داخل پارکینگ خودرو های ساکنین، پوشش فضای لابی و راه پله ها، پوشش بر اصلی بیرونی ساختمان شامل خیابان اصلی و فرعی، ارائه تصویر دائمی ازفضاهای ساختمان و بسیاری از موارد دیگر می باشد.

در این قسمت از مجله تخصصی ایران سکوریتی، سعی می کنیم برخی از شرایطی را که باید در انتخاب سیستم دوربین مدار بسته برای پوشش آپارتمانهای مسکونی مد نظر داشته باشیم را ارائه کنیم از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید:

از چه تکنولوژی باید استفاده کنیم؟

جهت پوشش محیط ساختمان ها از سه نوع تکنولوژی مدار بسته آنالوگ، HD و آی پی می توانیم استفاده کنیم، سیستم آنالوگ، قدیمی ترین و ارزان ترین تکنولوژی است که می توان استفاده کرد، کیفیت پایین دوربین آنالوگ معمولا بزرگترین نقطه ضعف آنها می باشد، بهترین دوربین آنالوگ تنها ۰.۴ مگا پیکسل رزولوشن دارد، که این موضوع برای بسیاری از مالکان آزار دهنده است، علاوه بر آن زاویه کم، دوربین آنالوگ دیگر نقطه ضعف آن می باشد ( حداکثر ۳۰درجه )، این عوامل باعث می شود تا مالکان معمولا این سیستم را انتخاب نکنند اما هستند صاحبان آپارتمان هایی که هنوز از اهمیت تجهیز به سامانه دوربین مدار بسته غافل هستند و از دوربین آنالوگ برای پوشش فضاهای ساختمانی خود استفاده می کنند. کیفیت پایین و قابل اعتماد نبودن تصویر ضبط شده، در مواقع حساس از بزرگترین نقاط ضعف سیستم آنالوگ می باشد.

دوربین مدار بسته برای آپارتمان

سیستم تحت شبکه یا آی پی، این سیستم با استفاده از دوربین مگا پیکسل با رزولوشن بالا ( حداقل یک مگا پیکسل ) و استفاده از بستر شبکه بهترین کیفیت را ارائه می دهد. استفاده از بستر کابل و سوییچ شبکه و مرکز کنترل تحت شبکه (NVR) باعث شده تا این سیستم به عنوان یک راه حل گران قیمت و کمی پیچیده به لحاظ عملکرد در بین راهکارهای پیشنهادی شناخته شود. کیفیت تصویر بالا، زاویه دید وسیع، انتقال تصویر روی بستر شبکه و اینترنت و چندین مورد دیگر، به عنوان نقاط قوت این سیستم شناخته می شوند. اما قیمت بالای دوربین، مرکز کنترل ضبط، سوییچ و همچنین سایر تجهیزات مصرفی، این سیستم باعث می شود تا این تکنولوژی هم برای بسیاری از ساختمان های مسکونی جذابیتی نداشته باشد. با این همه مالکان مشکل پسندی هم وجود دارند که جهت پوشش فضاهای آپارتمان مسکونی خود از این نوع سیستم استفاده می کنند.

تکنولوژی HD مخفف High Defenition، به عنوان تکنولوژی جدید که حدودا هفتیا هشت سال پیش وارد بازار مدار بسته شد، با استفاده از دوربین دیجیتال و مگا پیکسل و استفاده از بستر کابل های کواکسیال ( همان بستر کابلی که برای دوربین های آنالوگ استفاده می شد) و قیمت پایین تر از سیستم تحت شبکه به عنوان یک پیشنهاد جذاب از سمت مالکان ساختمان ها مورد استقبال قرار گرفت. رزولوشن، زاویه دید بالا و قیمت پایین این دوربین ها نسبت به سیستم تحت شبکه، کابل کشی راحت و ارزان، همه و همه از نقاط قوت این سیستم به شمار می آید، از جمله نقاط ضعف محدود این سیستم برای کاربری در موارد مسکونی می توان به میزان زیاد کابل های مصرف شده اشاره کرد، در این سیستم به ازای هر دوربین باید یک کابل کواکسیال ترکیبی از دوربین تا مرکز کنترل ضبط تصویر دیجیتال کابل کشی شود. با توجه به مواردگفته شده اکثر مالکان ساختمان های مسکونی پس از گشت و گذار فراوان در بازار و مشورت با فروشندگان مختلف سیستم HD را انتخاب می کنند.

دوربین مدار بسته برای آپارتمان

انتخاب برند  

برند های متعددی در بازار ایران مشغول فعالیت هستند، برند های اصطلاحا بدون نام ( No Name)، با قیمت و کیفیت تصویر پایین در بازار هستند که پس از نصب با گذر زمان دچار افت کیفیت می شوند، اما در سوی دیگر برخی از برند ها هم به صورت حرفه ای وجود دارند که کیفیت و قیمت بالایی دارند این برند ها بازار فروش محصولاتشان بانک ها، نیرو گاهها و پروژه هایی از این قبیل می باشند. اما برند های دیگری نیز وجود دارند که به لحاظ تقسیم بندی در رده برندهای متوسط رو به بالا قرار می گیرند، انتخاب تجهیزات مدار بسته از این برند ها می تواند یک راه حل خوب باشد.

برخی از ویژگی های یک برند مناسب عبارتند از: سابقه فعالیت برند در دنیا ( حداقل ۶ سال از عمر برند گذشته باشد)، سابقه فعالیت برند در کشور ( حداقل ۵ سال از عمر برند در ایران گذشته باشد)، دارا بودن نماینده فعال و خوش سابقه در بازار، خرید از شرکت فروشنده دوربین بجای فروشگاهها، که دارای نامه نمایندگی از برند باشند، زمان گارانتی، انتخاب برندهایی که پروژه های مشابه زیادی در بازار ساختمان های مسکونی انجام داده باشند

اهمیت استفاده از راهنمای خرید دوربین مدار بسته باعث می شود تا بتوانیم بهینه ترین خرید را با توجه به نیاز حفاظتی و بودجه داشته باشیم. اهمیت انتخاب شرکتی که بتواند خدمات پس از فروش حرفه ای و مناسب ارائه دهد بسیار تاثیر گذار است.

جانمایی دوربین مدار بسته

محل نصب دوربین ها مدار بسته با توجه به نیاز مالکین مجموعه مشخص می شود و برای پوشش هر موقعیت دوربین مطلوب پیشنهاد می شود، به طور معمول جانمایی های زیر مد نظر قرار می گیرد:

بر اصلی، بر فرعی: بر بیرونی منتهی به خیابان اصلی و همچنین بر فرعی ساختمان توسط دوربین های بولت حداقل دو مگا پیکسل با برد ال ای دی حداقل سی متری باید پوشش داده شود. در بر اصلی بهتر است دو دوربین روبروی هم قرار بگیرند، بر فرعی هم توسط یک دوربین بولت حداقل یک مگا پیکسل و برد ال ای دی سی متری پوشش داده شود. لنز دوربین ها می تواند فیکس باشد تا در هزینه پروژه صرفه جویی شود.

در ورودی ساختمان، در ورودی مخصوص خودرو و سایل نقلیه ساکنان ساختمان از داخل پارکینگ باید توسط یک دوربین بولت یا دام  حداقل دو مگا پیکسل با برد ال ای دی دید در شب حداقل بیست متر، پوشش داده شود، لنز دوربین از نوع فیکس باشد. در ورودی مخصوص تردد افراد ساختمان باید توسط یک دستگاه دوربین دام حداقل دو مگا پیکسل با برد ال ای دی حداقل بیست متر و لنز فیکس یا متغیر پوشش داده شود. این دوربین باید دارای قابلیت WDR باشد تا تصاویر مناسبی از چهره افراد در طول روز ارائه دهد.

دوربین مدار بسته برای آپارتمان
دوربین مدار بسته برای آپارتمان

حیاط آپارتمان، برخی از مجتمع های مسکونی دارای حیاط هستند، جهت پوشش این فضاها از دوربین های بولت حداقل یک مگا پیکسل با برد ال ای دی حداقل بیست متر و لنز فیکس پیشنهاد می شود.

پارکینگ، جهت پوشش فضای پارکینگ شامل خودرو ها و راهروهای ورودی و خروجی از دوربین های دام حداقل دو مگا پیکسل با حداقل برد ال ای دی بیست متر استفاده می کنیم لنز این دوربین ها می تواند فیکس و یا متغیر باشد، این دوربین ها باید دارای استاندارد های ضد ضربه مانند Vandal Resistance (ضد ضربه) و همچنین دارای استاندارد IK10 باشند.

راه پله ها و فضای جلوی آسانسور، برخی از مالکان ساختمان های مسکونی نیاز به پوشش فضای راه پله ها دارند جهت پوشش این فضا از دوربین های دام ضد ضربه حداقل دو مگا پیکسل با لنز فیکس و یا متغیر با برد ال ای دی حداقل بیست متر استفاده می شود. فضای جلوی آسانسور هم در ساختمان ها می تواند توسط دوربین دام حداقل دو مگا پیکسل با لنز ثابت یا متغیر و برد ال ای دی حداقل بیست متر و مجهز به WDR جهت تصویر برداری مناسب پیشنهاد می شود.

پشت بام، برخی از مجتمع های مسکونی روی پشت بام خود تجهیزات ارزشمندی را نگهداری می کنند تجهیزاتی مانند کولر، چیلر و سایر تجهیزات ارزشمند دیگر، جهت پوشش این تجهیزات می توان از دوربین بولت حداقل دو مگا پیکسل با برد ال ای دی حداقل بیست متر و لنز فیکس استفاده نمود.

دوربین مدار بسته برای آپارتمان
دوربین مدار بسته برای آپارتمان

انتخاب DVR یا NVR مناسب، استاندارد تعداد کانال های DVR و یا NVR، به این شکل است، ۴، ۸، ۱۶، ۳۲، ۶۴ کانال، به عنوان مثال اگر تعداد دوربین های ما ۵ دستگاه باشد برای ضبط آن باید از DVR یا NVR، ۸ کانال استفاده کرد. تعداد کانال های دستگاه ضبط بهتر است که ۱۵% بیشتر از تعداد دوربین های ما باشد، به عنوان مثال اگر تعداد دوربین های ما، ۱۳ دستگاه دوربین مدار بسته است با در نظر گرفتن ۱۵% افزایش، تعداد کانال های دستگاه ضبط باید ۱۵ کانال باشد و با توجه به استاندارد دستگاه ضبط باید از دستگاه ۱۶ کانال استفاده شود. جهت نصب مرکز کنترل ضبط اتاق سرایداری، اتاقک آسانسور یا اتاق مدیر ساختمان مد نظر قرار می گیرند، با توجه به میزان امنیت مکان مورد نظر می توانی مرکز کنترل را درون رک های شبکه قرار دهیم. جهت ضبط تصاویر دوربین ها برای مدت زمان دلخواه باید از میزان هارد مناسب درون دستگاه ضبط استفاده کنیم. تعداد روزهای کافی جهت ضبط تصاویر دوربین در مجتمع مسکونی یک ماه می باشد. مقدار هارد های سیستم توسط نرم افزار های مخصوص این کار محاسبه می شود.

تصاویر دوربین های مدار بسته را می توان به صورت مستقیم از طریق آنتن مرکزی روی تلویزیون ساکنان مجموعه انتقال داد این کار توسط تجیهزات مبدل مخصوص انجام می شود. معمولا استفاده از این مبدل ها باعث می شود تا رزولوشن تصاویر روی آنتن مرکزی به میزان قابل توجهی پایین بیاید. توجه داشته باشید که تنها تصاویری که روی آنتن مرکزی می بینیم کاهش کیفیت دارند و تصاویر روی مرکز کنترل با کیفیت عالی در حال ضبط هستند.

جهت انتخاب دوربین مدار بسته در مجتمع های مسکونی: انتخاب تکنولوژی مناسب، برند حرفه ای و خوش نام، جانمایی بهینه، کابل کشی از مسیر مناسب، انتخاب مرکز کنترل مناسب بهمراه میزان هارد کافی، انتقال تصویر روی بستر آنتن مرکزی را باید مد نظر قرار دهیم.

One thought on “راهنمای خرید دوربین مدار بسته برای آپارتمان های مسکونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *