دوربین راهنمایی و رانندگی و نکاتی جالب درباره آنها که نمی دانید

دوربین مدار بسته به عنوان یک سیستم نظارتی راهکارهای بسیاری در حمل و نقل دارا می باشد که از جمله آنها می توان به دوربین چراغ راهنما، دوربین اتوبان ها و خیابان های شلوغ و دوربین مدار بسته مخصوص تقاطع ها اشاره کرد.

کنترل ترافیک، ثبت تخلف طرح ترافیک، زوج و فرد، نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و سرعت غیر مجاز از مواردی است که بوسیله دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی پوشش داده می شود، در صورتی که یک خودرو هر کدام از قوانین بالا را نقض کند، پلاک آن توسط این دوربین ها ثبت می شود و جریمه برای خودروی مورد نظر در نظر گرفته می شود.

در ادامه برخی از مزایای استفاده از دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی را گزارش می دهیم۰

جمع آوری اطلاعات ارزشمند

این دوربین ها علاوه بر ارائه تصویر در مورد نظارت بر جاده ها، تصادفات و موارد دیگری که رخ می دهد اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پلیس راهنمایی و رانندگی قرار می دهد، علاوه بر این از تصاویر دوربین های راهنمایی و رانندگی می توان در ساخت جاده های جدید کمک گرفت چرا که نیاز به ساخت این جاده ها در پی افزایش میزان ترافیک نمایان می شود.

اجرای قانون

با استفاده از دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی می توان محدودیت های سرعت و قوانین ترافیک را اجرا کرد. این دوربین ها پلاک خودرو هایی که با سرعت غیر مجاز یا در مکان های عبور و یا توقف ممنوع حضور پیدا می کنند را شناسایی و جریمه می کنند. این موضوع باعث می شود تا تعداد افسران پلیس حاضر در موقعیت های ترافیکی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

ترویج رانندگی درست و قانون مدار

به لحاظ رعایت اصول استاندارد دوربین مدار بسته دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی در مکانی نصب شود که در معرض دید عموم قرار داشته باشد این مهم باعث می شود تا رانندگان با مشاهده دوربین مدار بسته سرعت مجاز و قوانین و مقررات را رعایت کنند و به آن احترام بگذارند. از این رو می توان گفت که دوربین مدار بسته در بهبود فرهنگ ترافیکی تاثیر گذار است و در رانندگی قانون مدار رانندگان نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند.

دوربین راهنمایی و رانندگی

ثبت اخبار و حوادث جاده ها

دوربین های مدار بسته ترافیکی در بزرگراه های پر تردد، جاده های شلوغ و اصلی نصب می شوند، تصاویر آنها می تواند بسیار با اهمیت باشد. هر روزه در اخبار تازه های ترافیکی، مسیر های پر ترافیک اعلام می شود و این اخبار به کمک رانندگان می آید تا مسیر های بهتر را انتخاب کنند.

برخی از نقاطی که می تواند عملکرد این دوربین ها را تحت الشعاع قرار دهد عبارتند از:

وضعیت آب و هوایی

وضعیت آب و هوایی مختلف مانند گرما، باد، باران، رعد و برق، برف و یخبندان می تواند روند تصویر برداری دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی را تحت الشعاع قرار می دهد و به آن آسیب برساند.

خطر تصادف های بزرگ

همانگونه که گفته شد و با توجه به اینکه این دوربین ها در اتوبان ها و جاده های شلوغ نصب شده اند امکان وقوع برخی حوادث مانند تصادفات می تواند به دوربین های مدار بسته ترافیکی آسیب وارد کند، همچنین در برخی موارد برخورد پرنده های در حال پرواز با این دوربین ها هم می تواند باعث آسیب دیدن این دوربین ها شود.

استاندارد های نصب دوربین مدار بسته ترافیکی

دوربین کنترل سرعت، دوربین راهنمایی و رانندگی ، دوربین چراغ قرمز و همچنین دوربین های کنترل ترافیک هر کدام استاندارد های نصب خود را دارند. در هنگام نصب این دوربین ها ملاحظاتی باید لحاظ شود که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

دوربین مدار بسته نظارتی برای کنترل ترافیک

  • خیابان اصلی در کدام قسمت قرار دارد؟
  • بیشترین میزان ترافیک در چه ساعاتی از روز است؟
  • در کدام قسمت در جاده اصلی امکان تشدید ترافیک وجود دارد؟

دوربین های چراغ قرمز

  • آیا تقاطع یا چهار راه مهمی وجود دارد که احتمال نقض قوانین راهنمایی و رانندگی در آنجا زیاد است؟
  • آیا نقض قوانین راهنمایی و رانندگی در محل مورد نظر می تواند گره های ترافیکی به وجود بیاورد؟

چند نکته در خصوص نصب و راه اندازی و همچنین استفاده از دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی

دوربین های مدار بسته ترافیکی

حتی الامکان محل نصب دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی در محل هایی باشد تا تصاویر این دوربین ها مکمل یکدیگر باشد و هیچ دوربینی با دوربین مدار بسته دیگر هم پوشانی نداشته باشد.

میدان دید دوربین به گونه ای تنظیم شود تا تمام عرض خیابان و جاده را پوشش داده و تصویر برداری نماید.

استفاده از کاور و پوشش محافظ برای دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی باعث می شود تا از این دوربین ها در برابر دما، رطوبت و شرایط بد آب و هوایی حفاظت شده و دوربین ها کمتر دچار آسیب دیدگی شوند.

دوربین های سرعت سنج و چراغ قرمز نصب دوربین های سرعت سنج و چراغ قرمز باید به گونه ای باشد تا تمام بخش های خیایان و تقاطع تحت پوشش دوربین قرار بگیرد. یا در گوشه ی تقاطع نصب شود.

برای تصویر برداری باکیفیت دوربین ها در شب و محیط تاریک مانتد تونل ها، می توانید از پروژکتور های مادون قرمز استفاده نمود تا بهترین کیفیت تصاویر را از دوربین مدار بسته راهنمایی و رانندگی دریافت کنیم.

به منظور مراقبت از دوربین ها در مقابل عناصر محیطی این دوربین ها را در کاورها یا باکس های مناسب قرار دهیم.

با در نظر گرفتن موارد فوق هنوز هم هستند برخی از رانندگانی که برای فرار از دست قوانین راهنمایی و رانندگی پلاک خودرو یا موتور سیکلت خود را می پوشانند یا مخدوش می کنند تا امکان شناسایی آن ها با دوربین مدار بسته وجود نداشته باشد، در این زمینه باید اشاره کرد اشخاصی که اقدام به پوشاندن پلاک خودروی خود می کنند، اگر توسط نیروی پلیس راه مشاهده شوند، علاوه بر توقیف و جریمه وسیله نقلیه، به شش ماه تا یکسال حبس مجازات محکوم خواهند شد. توجه داشته باشید که مخدوش کردن پلاک خودرو علاوه بر جرم رانندگی ، جرم اجتماعی و جعل محسوب می شود. در قسمت های دیگر ایران سکوریتی در مورد این دوربین ها توضیحات بیشتری را ارائه خوهیم کرد.

One thought on “دوربین راهنمایی و رانندگی و نکاتی جالب درباره آنها که نمی دانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *