تشخیص اختلاف حرارت توسط دوربین

تشخیص اختلاف حرارت توسط دوربین، عامل دستگیری سارقین فروشگاه‌ها در حین ارتکاب جرم

بر اساس آخرین دستاوردها و تکنولوژی‌ها در عرصه سیستم‌های حفاظتی، سارقین باید از کشف سریع جرم و جنایت و دستگیری توسط پلیس بترسند.

 

یکی از تکنولوژی های جدید دوربین های مداربسته که تصویر حرارتی مشتریان در فروشگاه را تهیه و سپس با بررسی تصاویر مشکوک، اجناس دزدیده و یا مخفی شده در لباس افراد را شناسایی می‌کند.

 

به عنوان صاحب یک فروشگاه و یا یک سوپرمارکت، مقابله با دزدی کار بسیار مشکلی است. ممکن است دزدی از یک مغازه خرده‌فروشی، مسئله مهمی به نظر نیاید اما در واقع بر سود و زیان کسب وکاری که برای بقای خود تلاش می‌کند، بسیار مؤثر است.

 

مغازه‌داران برای مقابله با دزدی، روش‌های مختلفی چون نصب آینه‌های دوطرفه، دوربین‌های مداربسته، آینه‌های دیواری محدب و… را در اختیار دارند. اما این ابزارها زمانی کاربردی هستند که در جای مناسب قرار داده شوند و در هر لحظه مورد بررسی قرار گیرند. یکی از نقاط ضعف این ابزارها این است که دزد باید در حین ارتکاب جرم دیده شود، درغیر این صورت و زمانی‌ که کالایی را در کیف یا لباس خود مخفی کرده باشد، تشخیص دزدی بسیار دشوار است.

 

برای مقابله با این مسئله،  یک دوربین حرارتی و نرم‌افزار ردیابی تصویری حرارتی استفاده شده است تا بتواند اجناس دزدیده شده که در زیر لباس فرد مخفی هستند را تشخیص دهد.

 

این شیوه بر اساس انرژی حرارتی محیط عمل می‌کند به این شکل که به دنبال اختلاف حرات بین کالاهای دزدیده شده و بدن انسان می‌گردد. در این روش به مغازه‌داران این امکان داده می‌شود که خیلی دقیق اجناسی همانند پنیر، گوشت، تن ماهی و نوشیدنی‌های گران قیمت را که در لباس یا کیف پنهان شده‌اند را شناسایی کنند.

 

زمانی‌ که اختلاف حرارت قابل توجهی مشخص شود، هشداری بر روی صفحه مانیتور نمایان می‌شود که توجه اپراتور را جلب کرده و او می‌تواند صحنه را چک و حتی به عنوان مدرک ذخیره کند.

 

بر خلاف روش‌های قدیمی که در آنها مغازه‌دارن برای یافتن کالای دزدیده شده باید مظنون را به طور فیزیکی بگردند، در این روش بدون هیچ تماسی می‌توان کالای پنهان شده را شناسایی کرد.

 

از آنجایی که منشأ تشخیص در این روش اختلاف حرارت است، در نتیجه برای اجناس سرد و یخ زده بسیار کارآمد است. طبق برآورد آمارهای ارائه شده، استفاده از این روش تا شصت درصد کاهش ضرر و بازگشت سرمایه به دنبال خواهد داشت.

 

این نوع دوربین ها در هر مکانی قابل نصب و در هر محیطی قابل استفاده است. یک اپراتور می‌تواند محیط فروشگاه را به طور کامل رصد و نواحی در معرض خطر را کامل کنترل نماید. بدین ترتیب نیازی نیست که مغازه‌داران با چشمان خود مشتریان یا افراد مشکوک را دنبال کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *