🔻آشنایی با اصطلاحات صنعت🔻

🔻آشنایی با اصطلاحات صنعت🔻

اخیرا، عناوین زیر زیاد به گوشمان میخورد:

“مبحثIIOT؛ OT و IT را بهم وصل میکند!” 🤔
یا
“انقلاب صنعتی چهارم با IIOT رخ میدهد”🤔

مفهوم و ارتباط اینها چیست؟👇

به کاربرد اینترنت اشیا (IOT) در بخش صنعتی، IIOT میگویند.

اینترنت اشیاءِ صنعتی، سیستم ها و ماشین آلات صنعتی را در یک کارخانه تولیدی صنعتی به یکدیگر متصل و مرتبط میکند. سپس داده های کلان دریافتی ازین اتصال را در اختیار مدیریت قرار می دهد. این داده ها پس از جمع آوری، نیاز به تحلیل بررسی و نتیجه گیری دارند.

اینجاست که تکنولوژی “هوش مصنوعی” (AI) و “یادگیری ماشین” (ML) به کار می آیند. به عبارتی، تکنولوژی محاسباتی (Operational Technology) و تکنولوژی اطلاعاتی (Information Technology)
در کنار هم قرار میگیرند و توسط انواع سنسورها، ربات ها و … با تحلیل داده های کلان، ماشین آلات صنعتی و به طور کلی تولید یک کارخانه صنعتی را مدیریت و کنترل می کنند.

اینترنت اشیا صنعتی که به نوعی انقلاب چهارم صنعتی (Industry4.hgi 0) نیز محسوب میشود، فواید بسیاری همچون کاهش هزینه عملیاتی، بهینه سازی پروسه تجارت، ارائه داده هایی برای مدیریت بهتر، برنامه و استراتژی تولید بهتر برای سرمایه گذاران کارخانه جات صنعتی به ارمغان می آورند.

تا قبل ازین نیز OT و IT هرکدام به صورت مجزا در یک کارخانه اجرا می شدند. اما با توجه به ورود مبحث اینترنت اشیا به کارخانه جات صنعتی، این دو تکنولوژی تلفیق شدند.

 

One thought on “🔻آشنایی با اصطلاحات صنعت🔻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *